Dysleksja - w krzywym zwierciadle

DysleksjaO dysleksji krąży wiele żartów i błędnych przekonań, które powielane wzmacniają fałszywe stereotypy. Większość ludzi wierzy na przykład, że charakterystyczną cechą dysleksji jest "zwierciadlane pismo" inaczej lustrzane - czyli pisanie liter, wyrazów w kierunku od prawej do lewej strony lub też odczytywanie liter na odwrót.

Z dysleksją kojarzone są zazwyczaj dwa typy błędów:

 • odwrócona percepcja liter, czyli pisanie (lub czytanie) na przykład "b" zamiast "d";
 • przekręcanie kolejności liter w słowie. Badania w USA wykazały, że 70% uznaje te błędy za typowe dla dysleksji.

Przekonanie, że dysleksja przejawia się przekręcaniem słów jest do dziś również popularne wśród wielu badaczy tego zjawiska. Amerykański neurolog, jeden z pionierów badań nad dysleksją - Samuel Orton - na początku XX wieku stworzył pojęcie "pomieszanie symboli" i wysnuł hipotezę, że to właśnie ten mechanizm stanowi przyczynę dysleksji. Orton posunął się nawet do stwierdzenia, że niektóre dzieci z dysleksją mogą lepiej sobie radzić z czytaniem jeśli będą czytały w lustrze. Na długie lata badania Orton'a przyczyniły się w środowisku naukowym do utrwalania przekonania, że 'odwracanie liter' jest głównym objawem dysleksji.

Pogląd ten również gruntowały media np. w komedii 'Naga broń 33 1/3" główny bohater grany przez Leslie Nielsen'a czyta na głos artykuł w gazecie zatytułowany "Wynaleziono dysleksję na lek", a w "Pearl Harbor" kapitan Rafe McCauley grany przez Bena Affleck'a podczas badania wzroku informuje pielęgniarkę, że ma problem z odczytaniem liter "bo czasem widzi je na opak" Czym w takim razie jest dysleksja? Najprościej to ujmując jest to problem z percepcją języka, pisma ręcznego i druku.

Dyslektycy mają problemy z pisaniem i czytaniem nawet mimo odpowiedniej nauki w szkole. Trzeba podkreślić, że dysleksja nie świadczy o niskich zdolnościach intelektualnych, występuje bowiem często również u osób o dużej inteligencji dowodzą tego badania Wadlington'a z 2005 roku. Okazuje się równie, że formalne zdiagnozowanie dysleksji następuje najczęściej dopiero wtedy, gdy ogólnie rozumiana sprawność intelektualna dziecka zdecydowanie przewyższa jego umiejętności czytania. Niektórzy badacze, mimo że ich pogląd nie jest popularny w środowisku naukowym twierdzą, że u części dyslektyków występuje również upośledzenie wzrokowe ( Badian, Everatt, Bradshaw)

Nie ma jednak badania, które potwierdzałoby panujący stereotyp, że dyslektycy widzą litery w słowach na odwrót lub w odwrotnej kolejności. Powstało natomiast w ostatnich latach wiele badań wykazujących, że przekręcanie słów wcale nie jest cechą charakterystyczną dysleksji. Wykazano, że "czytanie zwierciadlane" jak i przekręcanie słów jest popularne wśród dzieci w wieku do 6 lat.

Badania pokazują, że dzieci dyslektyczne przekręcają słowa tylko trochę więcej niż ich rówieśnicy tak, że nauczyciele, którym podano teksty do sprawdzenia pod względem ortografii nie potrafili jednoznacznie stwierdzić czy tekst był napisany przez dyslektyka czy ucznia z młodszej klasy.

  I żyli długo i szczęśliwie...- trzy podstawowe zasady, które pozwolą zbudować długi związek

  Trwały związekMówi się, że łatwiej trafić szóstkę w lotto, niż znaleźć prawdziwą miłość. Może i jest w tym trochę prawdy, bo faktycznie, zanim znajdziesz

  Źródło konformizmu

  Źródło konformizmuWzajemny wpływ jednostki i społeczeństwa jest dziś badany i wykorzystywany przez szerokie spektrum ludzi i instytucji: psychologów i p

  Ideologia gender

  Ideologia genderIdeologia gender. Ostatnimi czasy, bardzo popularnym i szeroko rozpowszechnionym tematem jest ideologia gender. Budzi on wiele kontrowersji zarówno

  Narcyzm i celebryci - mój punkt widzenia

  NarcyzmNarcyzm i celebryci Powszechnie wiadomo, że narcyzm to skoncentrowanie na sobie, na własnym wiz

  Kurnik w Internecie czyli o hejcie i hejterach w sieci

  KurnikKurnik w Internecie czyli wszechobecny hejt w sieci. Hejt - mowa nienawiści w sieci