Gazowa kuchnia - jaką wybrać?

Szeroka oferta kuchni gazowych zarówno tych wolnostojących jak i do zabudowy sprawia, że trudno podjąć decyzję, który produkt jest najlepszy.W sprzedaży dostępne są dwu, cztero i sześcio palnikowe kuchnie w czterech popularnych kolorach: białym, czarnym, ze stali nierdzewnej i złotym.

Którą z nich wybrać?

Podstawowym pytaniem jest czy potrzebujemy kuchnię gazową, czy zasilaną prądem?

Oczywiście w nowych apartamentach, tam gdzie gazu nie ma i nie można ze względów bezpieczeństwa używać butli napełnionej LPG należy kupić kuchenkę na energię elektryczną. Jeśli jednak posiadamy gaz lub mieszkamy w domku lepiej jest wybrać kuchnię gazową, ponieważ gaz jest tańszy od prądu.

Najlepszym rozwiązaniem jest kuchnia gazowa w zestawieniu z piekarnikiem elektrycznym. Wówczas gdy z powodu awarii nie mamy gazu, zawsze możemy przygotować posiłek w piekarniku i na odwrót.

Jakimi kryteriami należy się kierować by kupić kuchnię, która spełni nasze oczekiwania?

Wszystko zależy od tego czy ma pasować do mebli robionych przez stolarza na wymiar, czy też ma być dostawiona do gotowego zestawu szafek kuchennych z oddzielnymi blatami. Jeżeli planujemy zabudowę kuchni, najlepiej wybrać płytę plus piekarnik, które stolarz zabuduje, dodatkowo wybierając ten wariant piekarnik możemy zamontować na takiej wysokości by móc go obsługiwać z pozycji stojącej, co jest bardzo wygodne i bezpieczne w domu z małymi dziećmi. W przypadku gotowego zestawu mebli najlepiej zdecydować się na kuchnię gazową wolnostojącą.
Kolor należy dopasować do stylu w jakim ma być aranżowane wnętrze i zastosować ten sam we wszystkich sprzętach kuchennych:

  • lodówka
  • kuchenka
  • okap
  • mikrofalówka
  • zlewozmywak

Wówczas wszystko będzie stanowiło spójną całość. Białe kuchnie gazowe doskonale wyglądają w zestawieniu z ciemnymi, lub drewnianymi meblami, ponadto można je kupić jeśli nie chcemy kontrastu z białymi szafkami, czarne idealnie pasują do mebli w intensywnych kolorach, srebrne są uniwersalne, ale wymagają częstego mycia, złote to dobre rozwiązanie do wnętrz retro.  Ilość palników w dużej mierze dobieramy do rozmiaru kuchni, jeśli dysponujemy 2 metrami blatu lepiej wybrać kuchenkę dwupalnikową, która pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca na powierzchnię roboczą, tą samą zasadą należy kierować się wybierając zlew. Rzadko się zdarza żebyśmy gotowali jednocześnie na wszystkich czterech palnikach, czy potrzebowali dwóch komór w zlewie na naczynia. Jeśli jednak lubimy gotować, często wydajemy przyjęcia i cztery palniki nie wystarczają namawiam do zakupu kuchni gazowej z sześcioma płomieniami.

Kupując kuchenkę gazową nie zapomnijmy zapytać o zamontowane w niej dysze. Ponieważ każda kuchnia gazowa jest wyposażona w dwa rodzaje do gazu ziemnego i LPG (z butli). Zazwyczaj pracownik sklepu dokonuje wymiany dysz w chwili zakupu, pod warunkiem oczywiście, że zostanie o to poproszony.
Często mówi się, że kuchnie gazowa podobnie jak inne urządzenia na gaz są niebezpieczne, jednak prawidłowe ich użytkowanie, oraz serwisowanie w razie potrzeby eliminują wszelkie zagrożenia - serwis i naprawa gazowych piecyków i kuchni.