Jak efektywnie odśnieżyć posesję?

Duże opady śniegu potrafią odciąć zupełnie posesję od drogi czy chodnika. Dzięki kilku prostym wskazówkom zawartym poniżej odśnieżanie wjazdu do garażu czy też ścieżki do bramy będzie w wyższym stopniu skuteczne i też bezpieczne.

Już późną jesienią, przed pierwszymi opadami śniegu pożądane byłoby przyszykować teren pod przyszłe odśnieżanie. Należy z niego usunąć wszelkie wielkie obiekty, które mogą być przeszkodami w przyszłej pracy.

Są to donice z kwiatami, pozostawione narzędzia, towary budowlane czy jakieś głazy. Jeśli do usunięcia śniegu zastosowana będzie odśnieżarka tym bardziej należy to zrobić, albowiem przeszkody mogą utknąć w odśnieżarce i doprowadzić do jej popsucia.

Należy usuwać już małe ilości śniegu. Puszysty nowy śnieg jest łatwy do usunięcia, wystarczy usunąć go szuflą. Jeżeli już taka warstwa pozostałaby przydeptana, wtenczas pod wpływem warunków atmosferycznych może stać się niemalże tak twarda jak lód i zasadne będzie jej posypywanie piaskiem względnie solą drogową. Wskazane jest też wiedzieć, że sól drogowa psuje wierzchnią powłokę kostki brukowej i nie zostaje bez wpływu na krzewy i inne nasadzenia znajdujące się na naszej działce.

Odśnieżanie szuflą

Duża szufla do śniegu jest potrzebna w każdym wolno stojącym domku. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na solidność jej wykonania. Tworzywo z jakiego sporządzona jest łopata winno być grube ale równocześnie trochę rozciągliwe, bowiem na chłodzie hartuje się i jest wówczas bardziej podatne na złamania. Metalowa listwa okuwającą granicę łopaty przydaje się do skuwania lodu. Koniecznie trzeba dopasować długość trzonka łopaty do naszej postawy by przy odśnieżaniu się zanadto nie garbić. Ważne jest, żeby uchwyt łopaty był solidny i dawał możliwość ergonomicznej pracy.

Odśnieżanie odśnieżarką wirnikową

Do ciężkiego czy podmokłego śniegu lepsza będzie odśnieżarka wirnikowa. Bez trudu zdejmie ona nawet grubą warstwą śniegu wynoszącą do 50 centymetrów. Rżnie ona standardowo połać śniegu i ruguje poprzez komin wyrzutowy na odległość do 10 metrów. Pług wirnikowy najlepiej sprawdza się na długich odcinkach, gdzie jest możliwa opcja usuwania śniegu na jedną bądź obie strony. Odśnieżarką niestety nie wjedziemy w różne zaułki naokoło domku - tam niezbędne będzie odśnieżanie szuflą.

Ośnieżanie pługiem śnieżnym

Kiedy jest do odśnieżania dużych gabarytów plac lepiej nada się standardowy pług śnieżny z lemieszem zgarniający śnieg na bok. Można też podłączyć lemiesz do kosiarki samobieżnej, quada, samochodu. W sieci bez trudu można znaleźć blogi poradnikowe prezentujące jak przyłączyć taki lemiesz do kosiarki czy quada, jednakże tego rodzaju przeróbki zalecane są wyłącznie osobom z pewnymi zdolnościami do majsterkowania.

Na oblodzonych powierzchniach potrzebne będzie skucie lodu albo zmniejszenie jego śliskości, poprzez posypywanie piachem, popiołem czy wysypanie soli drogowej.

Wcześniejsze przygotowanie się do sezonu zimowego uratuje nam dużo nieprzydatnych nerwów. Wskazane jest zadbać o to, by w gospodarstwie domowych znajdowała się dobra szufla do śniegu, workowana sól drogowa i workowany piasek. Sól i piach najlepiej przechowywać w którymś suchym wnętrzu, aby przeciwdziałać ich zawilgoceniu, przemarzaniu czy też zbrylaniu. Dostęp do nich powinien być łatwy. Wydaje się, że najlepsza w tym znaczeniu będzie np. kotłownia, zaplecze ekonomiczne czy też garaż.