Płytki z gresu szkliwionego w domu

Doskonałym pomysłem na oryginalne i piękne podłogi jest położenie na nich gresu szkliwionego. Nie mam tu namyśli wyłącznie kuchni, łazienki i przedpokoju, ale również podłogi w salonie i jadalni. Różnorodna kolorystyka i wymiary sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. W krajach śródziemnomorskich takie rozwiązanie jest stosowane od lat.

U nas płytki na podłodze kojarzą się głównie z kuchnią i łazienką. Ponadto bardzo często uważamy, że podłogi, na których jest położony gres szkliwiony są zimne i nie przyjemne w zimie. Jednak jeśli wykańczamy dom od podstaw zastanówmy się nad ogrzewaniem podłogowym, które jest bardzo praktyczne. Po pierwsze nie musimy montować żadnych grzejników, które nie wyglądają ozdobnie (pomijając modele, za które trzeba naprawdę słono zapłacić). Kolejną zaletą takiego ogrzewania jest oszczędność opału, ponieważ ciepło idzie do góry i rozprowadza się po całym pomieszczeniu, a nagrzane płytki gresowe bardzo długo trzymają ciepło.

Jaki gres wybrać do salonu, a jaki do przedpokoju i do kuchni?

Wszystko zależy od tego w jakiej kolorystyce zamierzamy urządzić dom, jednak najbezpieczniej jest wybrać kolor uniwersalny, który po zmianie mebli nadal będzie pasował.
Czarne płytki doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu umeblowanym na biało, jednak zastanówmy się dobrze zanim kupimy je, ponieważ gres szkliwiony w połysku jest bardzo pracochłonny. Znacznie praktyczniejszy będzie gres czarny z brokatem, lub perłowymi kropeczkami, taki wzór choć bardzo subtelny odwróci uwagę od ewentualnych zabrudzeń.

Doskonale będą również wyglądały w salonie z białymi meblami płytki w kolorze z białym, które są mniej pracochłonne od czarnych. Pokój dzienny jest miejscem, które powinno wyglądać elegancko i schludnie dlatego najlepiej położyć duże płyty 40x 40, lub większe jedną za drugą. Sposób układania w jodełkę sprawia, że podłoga wygląda mniej dostojnie i zmniejsza się wizualnie - płytki ceramiczne i gresy

Korytarz jest pomieszczeniem, które powinno być bardzo neutralne, dlatego kolor podłogi też nie może być krzykliwy. Najlepiej na przedpokojach wyglądają berze, szarości, lub perłowa biel. Ten ostatni kolor możemy wybrać jeśli wszyscy domownicy dbają o czystość, w przeciwnym razie całą jesień i zimę przy drzwiach będzie stał mop.
Kuchnia, tutaj wszystko zależy od koloru mebli, dobrze jeśli podłoga jest w kolorze kontrastującym z zabudową, pod uwagę musimy również wziąć kolor ściany ponad szafkami dolnymi. Jeśli meble kuchenne są koloru czarnego świetnie będzie się prezentować do nich biały lub czerwony gres szkliwiony. W dobrze oświetlonej kuchni pięknie wyglądają również szare płytki gresowe, jednak jeśli nie mamy dobrego oświetlenia pomieszczenie będzie ciemne.

Kolor i rozmiar gresu szkliwionego w łazience zależy wyłącznie od fantazji i upodobań właścicieli. Obecnie płytki są dostępne w najróżniejszych barwach. Oczywiście nie polecam przyklejenia na wszystkich ścianach małej łazienki czarnego gresu ponieważ będzie wydała się mniejsza niż w rzeczywistości, ale na dużej powierzchni można uzyskać rewelacyjny efekt.

Bardzo ładnie wyglądają łazienki, w których płytki podłogowe są jaśniejsze od ściennych.

Gres - salon Warszawa >>