Sposoby oraz metody sprzątania - czyli w gąszczu poradników domowych

W gąszczu poradników domowych

Sposoby oraz metody sprzątania

Ostatnio na rynku pojawiło się dość sporo różnych pozycji dotyczących sposobów oraz metod sprzątania. Po przeczytaniu kilku zastanawiam się dla kogo są pisane. Na pewno zwykłą Panią Domu z dwójką dzieci, pracą i starającym się mężem (któremu nie zawsze to staranie wychodzi) mogą te książki co najwyżej wprawić w kompleksy.

Oczywiście, że aby poradnik trafił do jak największej rzeszy odbiorców zamieszczone porady i rozwiązania muszą być wyśrubowane. Ale na Boga! Kto codziennie po prysznicu będzie wycierał butelki z szamponem, żelem etc. i chował do szafki łazienkowej! Albo wyrzucić prawie wszystkie książki bo akurat w tym momencie ich nie czytam. Poza tym w wielu poradnikach, słowem klucz jest "wyrzucić". Nie oddać, zmodernizować, znaleźć inne zastosowanie. Wyrzuć do śmieci, zniszczyć, zmarnować. Pamiętając jeszcze czasy gdy na półkach sklepowych stał tylko ocet nie mogę się pogodzić z takim podejściem.

Zaczęłam od złego ale niektóre porady, były naprawdę pomocne. I nie tylko chodzi o rady typu "Jak wyczyścić (wstaw dowolną rzecz) z (wstaw dowolny rodzaj plamy)". Ale o organizację własnej przestrzeni. Zebrałam 5 złotych rad które zawładnęły moim sprzątaniem i wdrożenie ich w życie miało najlepsze skutki:

 1. Układanie pionowo rzeczy w szufladach. Nie na kupce jak w sklepie. Wtedy widzimy tylko to co na wierzchu a na spodzie rzeczy się gniotą. Lepiej złożyć T-shirt, albo spodnie jeszcze raz (jedno złożenie w tę czy we tę to na prawdę nie wiele zagnieceń) i ustawić pionowo. Pozwala to na zaoszczędzenie sporo miejsca. W zwykłej komodzie zmieści się dwa razy więcej rzeczy!
 2. Kwadransowe sprzątanie. Po całym dniu nie ma się już siły na wyczyny gosposi domowej. Ani chęci. Ale odrobina energii zawsze gdzieś siedzi, można wtedy urządzić kwadransowe sprzątanie. Puścić muzykę, spojrzeć na zegarek i puścić się w pogoń po domu. Ile zdążysz odłożyć na miejsce tyle zdążysz, jak czegoś nie zrobisz trudno! Jutro też jest dzień. A może na ten szalony kwadrans uda się namówić jeszcze jakiegoś domownika.
 3. Odkładanie ubrań na miejsce. Banalne, a jednak każdemu sprawia trudność. Ciuchy rzuca się na krzesło, na podłogę, na łóżko, na cokolwiek ale nie tam gdzie ich miejsce. A co z rzeczami które już były noszone ale można założyć jeszcze raz? Schowaj je na lewą stronę. Wtedy od razu widzisz, czy coś jest czyste, czy już raz założone. To, że brudne do kosza do prania to już chyba nie trzeba wspominać.
 4. Mycie łazienki raz w tygodniu. Kto ma na to czas! A jednak to złudne. Gdy myje się łazienkę rzadko, trzeba drzeć osad z mydła, te wdeptane brudy w fugi. Robiąc to raz w tygodniu, zamiast szorować wannę wystarczy czasem przetrzeć miękką gąbką, a podłogę nawet tylko odkurzyć.
 5. Durnostojkom mówimy nie. Im więcej stoi tego na wierzchu, tym bardziej się kurzą i tym mniej che nam się zetrzeć kurze gdy mamy przestawić przy tym 50 rzeczy. A gdy pole do działania jest puste? Chyc i już! Kompromisem są witryny, ale tam też dwa razy w roku wypadałoby przetrzeć.

Z tymi 5 radami nie będzie się Perfekcyjną Panią Domu, ale na pewno będzie się Zadowoloną Panią Domu albo Zadowolonym Panem Domu. Zwłaszcza jeśli zaszczepi się je we wszystkich domownikach.

  Sprzedaż mieszkania w skupie nieruchomości - czy się opłaca?

  Sprzedaż mieszkania w skupie nieruchomościSprzedaż mieszkania w skupie nieruchomości - czy się opłaca?

  Płytki z gresu szkliwionego w domu

  Doskonałym pomysłem na oryginalne i piękne podłogi jest położenie na nich gresu szkliwionego. Nie mam tu namyśli wyłącznie kuchni, łazienki i przedpokoju, ale również podłogi

  Gazowa kuchnia - jaką wybrać?

  Szeroka oferta kuchni gazowych zarówno tych wolnostojących jak i do zabudowy sprawia, że trudno podjąć decyzję, który produkt jest najlepszy.W sprzedaży dostępne są dwu, czte

  Jak efektywnie odśnieżyć posesję?

  Duże opady śniegu potrafią odciąć zupełnie posesję od drogi czy chodnika. Dzięki kilku prostym wskazówkom zawartym poniżej odśnieżanie wjazdu do garażu czy też ścieżki do bra