Sprzedaż mieszkania w skupie nieruchomości - czy się opłaca?

Sprzedaż mieszkania w skupie nieruchomościSprzedaż mieszkania w skupie nieruchomości - czy się opłaca?

Obecnie sytuacja na rynku nieruchomości w naszym kraju jest pod wieloma względami daleka od ideału. Dla znacznej części naszego społeczeństwa możliwość zakupu mieszkania za gotówkę wydaje się być czymś nieosiągalnym. To sprawia, że konieczne jest zaciąganie kredytów hipotecznych, często na dwadzieścia czy trzydzieści lat.

W czasie ich spłacania, czy później zdarza się, że sytuacja w naszym życiu się zmienia i wtedy okazuje się, że musimy szybko sprzedać mieszkanie. Tu wiele osób może czekać zaskoczenie, gdyż okazuje się, że sprzedaż mieszkania jest czasami tak samo skomplikowana, jak jego kupno.

Skup nieruchomości - sposób na szybką i skuteczną sprzedaż?

Są na polskim rynku nieruchomości, które szybko znajdują nabywców. To przede wszystkim niewielkie, jedno- , dwu- lub trzypokojowe mieszkania w dogodnej lokalizacji - przede wszystkim w centrach dużych miast, także w miejscowościach turystycznych. Jeżeli chcemy sprzedać takie mieszkanie, prawdopodobnie sami szybko znajdziemy nabywcę. Niestety, nie zawsze jest tak łatwo. Jeśli jesteśmy na przykład w posiadaniu dużego mieszkania lub domu i zależy nam na tym, aby sprzedać je jak najszybciej, możemy mieć poważne problemy ze znalezieniem chętnego na zakup takiego mieszkania. W przypadku droższych nieruchomości procedura sprzedaży może się ciągnąć przez kilka miesięcy, często nawet ponad rok. Ponieważ trudno jest znaleźć klientów na niektóre nieruchomości, ci, którzy się pojawią, próbują bardzo zbić cenę na swoją korzyść. To oznacza, że osoba, która nie zna się na handlu nieruchomościami może w akcie desperacji sprzedać dorobek swojego życia za bezcen.

Jak działają skupy nieruchomości?

Skupy nieruchomości to rodzaj pośrednictwa w handlu nieruchomościami. Działają w podobny sposób jak lombardy. Oznacza to, że sprzedajemy po prostu swoją nieruchomość do skupu nieruchomości, otrzymujemy za nią pieniądze, a skup dalej sam martwi się, komu dalej go odsprzeda. Nas to już nie interesuje. Sprzedawanie nieruchomości za pomocą skupu jest bardzo proste i szybkie. Cała procedura trwa zaledwie kilka dni. Składamy wniosek - formularz dotyczący skupu nieruchomości przez Internet, potem otrzymujemy online wycenę przedwstępną. Właściwej wyceny dokonuje zatrudniony przez skup rzeczoznawca, który przyjeżdża na miejsce. Jeśli się z nią zgadzamy,  możemy podpisać umowę przedwstępną i otrzymać zaliczkę. Potem udajemy się do notariusza, w celu podpisania ostatecznej wersji umowy, poświadczonej notarialnie. Po tym pieniądze bardzo szybko przelewane są na nasze konto - analiza transakcji w skupie nieruchomości.

Czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że ceny nieruchomości w skupie są nieco niższe niż ceny na wolnym rynku. Oczywiście wszystko zależy też od tego, z jakiego skupu korzystamy. Często jednak cena nieruchomości w skupie to około 80-90% tego, co można dostać na wolnym rynku. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że musimy zapłacić prowizję. Mimo to, w niektórych sytuacjach skorzystanie z pośrednictwa skupu nieruchomości może być najlepszym wyjściem, dlatego też nie warto z góry przekreślać takiej możliwości.

Kiedy warto sprzedać mieszkanie w skupie?

  • Gdy posiadamy mieszkanie, na które trudno jest znaleźć nabywcę: mieszkanie duże, drogie albo wręcz przeciwnie: zniszczone, do remontu, w złej lokalizacji, obciążone hipoteką.
  • Gdy zależy nam na czasie, chcemy jak najszybciej sprzedać mieszkanie - na wolnym rynku znalezienie nabywcy mieszkania i załatwienie wszystkich nieruchomości trwa często ponad rok, w przypadku mieszkań sprzedawanych w skupie proces ten zostaje skrócony do zaledwie kilku dni.
  • Gdy porównamy cenę u innego rzeczoznawcy i w skupie i ta w skupie jest dla nas akceptowalna.

Z pewnością wiele osób o wiele lepiej może wyjść na sprzedaży mieszkania, gdy sprzedają je samodzielnie. Często jednak skup nieruchomości jest najlepszym wyjściem, by szybko i łatwo sprzedać mieszkanie i nie zostać przy tym wykorzystanym. Z pewnością warto przed każdą transakcją sprawdzać różne możliwości. Być może właśnie dzięki skorzystaniu z usługi skupu nieruchomości uda się na korzystnych warunkach sfinalizować sprzedaż.

Źródła:

  1. http://skupnieruchomosci.net.pl/
  2. http://skupnieruchomosci.warszawa.pl/