Jak walczyć z przebarwieniami skórnymi i zapobiegać pojawianiu się nowych?
Przebarwienia pojawiające się na skórze związane są z bezpośrednim działaniem promieniowania UV i aktywnością wolnych rodników tlenowych, które wpływają na nadmierną produkcję melaniny objawiającą się hiperpigmentacją. Dziś podpowiemy, jak walczyć z tym problemem i zapobiegać pojawianiu się nowych przebarwień.
Skuteczne sposoby na przebarwienia - poznaj kosmetyki, które warto stosować
Są takie składniki kosmetyków, które pozwalają rozjaśniać widoczne przebarwienia skórne. Należą do nich serum i krem z witaminą C. Warto wiedzieć, że jest ona naturalnym przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki tlenowe, które między innymi aktywują nadmierną produkcję melaniny czy też niszczą włókna kolagenowe. Witamina C rozjaśnia widoczne przebarwienia, dlatego dodawana jest do serum czy kremu na dzień. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym i uzupełnieniem dla stosowanych filtrów fizycznych i chemicznych w kosmetykach przeciwsłonecznych. Witamina C jest często stosowana również w domowych maseczkach na przebarwienia. Można choćby wymieszać sok z cytryny i miąższ z aloesu i nakładać na skórę. Takie składniki mają właściwości chłodzące, kojące, nawilżające i jednocześnie przeciwdziałające plamom pigmentacyjnym. Na przebarwienia dobrze działa także niacynamid i retinol. Ten ostatni ma właściwości złuszczające i fotouczulające, dlatego może być stosowany w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Z kolei na dzień można stosować serum i krem z niacynamidem lub witaminą C. Warto wiedzieć, że niacynamid hamuje wydzielanie melaniny, a tym samym przeciwdziała hiperpigmentacji.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się nowych przebarwień? O ochronie SPF słów kilka
Krem czy serum z niacynamidem może zapobiegać pojawianiu się nowych przebarwień, jednak należy również sięgnąć po odpowiednią ochronę SPF. Oczywiście filtr SPF 30 czy SPF 50 może znaleźć się także w produkcie na przebarwienia. Stosowanie takich kosmetyków jest szczególnie polecane dla osób, których skóra jest wrażliwa i nie można jej obciążać zbyt dużą ilością produktów kosmetycznych, aby nie doprowadzić do zatykania porów. Na pewno kluczem do odpowiedniej pielęgnacji jest gruntowne oczyszczanie, od którego należy rozpocząć zarówno poranną, jak i wieczorną rutynę. Raz w tygodniu koniecznie sięgnij po peeling, który usunie zrogowaciały naskórek. Jego nagromadzenie prowadzi do nadprodukcji sebum i stanów zapalnych. Warto stosować enzymatyczny, który jest łagodny. Można też sięgnąć po peeling kwasowy, np. na bazie kwasu laktobionowego czy salicylowego. Dobrze oczyszczona skóra lepiej przyjmuje składniki odżywcze zawarte w kosmetykach, a dzięki temu może być też bardziej chroniona. Wartość stosowanego filtru przeciwsłonecznego powinna być zależna nie tylko od fototypu skóry, ale i indeksu UV. Jeżeli wynosi on od 6 do 7, to można sięgnąć po SPF 30. Z kolei, gdy wynosi 8 lub więcej, to konieczne jest stosowanie kremu z filtrem SPF 50+. Takie produkty blokują najwięcej szkodliwego promieniowania UV, ok. 98%. Warto wiedzieć, że nie ma produktu, który chroniłby przed działaniem UVA i UVB w 100%, dlatego gdy słońce świeci najsilniej, najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz.
Czy dieta może chronić nas przed przebarwieniami? Co jeszcze możemy zrobić dla naszej skóry?
Stosując odpowiednią dietę, również można częściowo chronić skórę przed przebarwieniami. Witamina B3 zawarta jest także w wielu produktach spożywczych takich jak ciemnozielone warzywa czy ryby. To samo dotyczy witaminy C obecnej w czarnej porzeczce, cytrusach, owocach jagodowych czy warzywach kapustnych, a także beta-karotenu zawartego w marchwi, ale i papryce czy zielonym groszku. Ten ostatni także chroni skórę przed stresem oksydacyjnym podczas ekspozycji na słońce. Składniki odżywcze dostarczane do organizmu zapewniają naturalną barierę ochronną, choć oczywiście stosowanie filtrów SPF przy wysokim indeksie UV także jest konieczne. Ważne jest też utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia, czyli picie przynajmniej 2 litrów wody.
Komentarze