Makijaż glamour (make-up) krok po kroku

Makijaż glamourRozświetlacz, metaliczne, perłowe i brokatowe cienie do powiek, a także czarna kreska w stylu lat 60-tych ubiegłego stulecia. Tak właśnie wygląda klasyczny makijaż glamour na wieczór. Od kilku sezonów bardzo modny jest również casualowy glamour. Podpowiadamy, jak w kilku krokach wykonać oba makijaże i jakich dokładnie kosmetyków będziesz potrzebować do ich zrobienia.

Styl ten jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z wieczorowym lookiem na imprezę i kolację przy świecach. Od pewnego czasu coraz częściej po błyszczące i tworzące efekt rozświetlenia kosmetyki, sięgamy na co dzień. Rozświetlacz stał się jednym z najważniejszych produktów w naszej kosmetyczce, zaraz po nim róż do policzków i błyszczyk do ust. Czy można zatem mówić o nowym trendzie?

Niewątpliwie, jest nim casual'owy make-up pełen przepychu, czyli delikatnie rozświetlona cera i naturalny, ale jednak połyskujący makijaż oka. Podpowiadamy, jak wygląda klasyczny i casualowy glamour make-up i jak je wykonać.

Makijaż glamour - co to znaczy? Jak rozpoznać kosmetyki "pełne przepychu"?

Glamour to blask, połysk, świecidełka i błyskotki, to luksus przepleciony z wyszukaną ekstrawagancją i dobrym stylem. Słowo glamour oznacza przepych, a ten głównie jest kojarzony z blaskiem drogocennych kamieni i metalami szlachetnymi. Kosmetyki idealne do stworzenia tego wyjątkowego makijażu powinny zatem błyszczeć, być niczym biżuteria, którą nakładamy na twarz. Jeśli:

  • puder to z drobinkami brokatu,
  • rozświetlacz tylko z mega rozświetleniem,
  • cienie do powiek z brokatem (ewentualnie perłowe lub foliowane),
  • szminka w odważnym kolorze i koniecznie powinna mienić się niczym diamenty,
  • tusz do rzęs mega pogrubiający i wydłużający.

Podobnie jak w przypadku biżuterii, malując się na wieczór, wybieramy większy blask, mocniejsze barwy i bardziej wytuszowane rzęsy. W bardzo modnej wersji makijażu casual glamour te wszystkie elementy stosujemy z umiarem. To jak porównanie złotej kolii wykładanej brylantami na czerwony dywan i subtelnej srebrnej biżuterii, którą nosimy do pracy i kina. W taki właśnie sposób należy traktować wieczorowy i casualowy styl pełen przepychu na twarzy.

Stylowy makijaż glamour

Jak wygląda makijaż glamour (make-up)?

Jeśli jesteś typem "sroki" i lubisz błyszczeć, z pewnością pokochasz ten typ. Rozpoznasz go po perłowych i brokatowych cieniach, mega rozświetleniu i maksymalnym podkreśleniu oka, starannie wydłużonych i pogrubionych, a nawet sztucznych rzęsach oraz ustach w odważnym kolorze. Pamiętacie oczy Brigitte Bardot? Aktorka nie rozstawała się z eyelinerem, a grube kreski na jej górnych powiekach były tak perfekcyjnie wykonane, że nie wyglądały ani sztucznie, ani wulgarnie. To dzięki kresce na górnej powiecie były one większe, wyraźne i bardzo seksowne. Taki też jest ten styl makijażu. Nie chodzi o to, by był on wyzywający czy grał pierwsze skrzypce w całej stylizacji. Ma w maksymalnym stopniu podkreślać atuty urody. Ponadto ma sprawiać, że oczy będą duże, kolor na powiekach będzie podkreślał tęczówkę, połyskujące kości policzkowe będą ujmować lat i sprawiać efekt blasku reflektorów.

Wykonując go, pamiętajcie, że powinien być ekskluzywny, elegancki i wyglądać jak ten, który obserwujecie podczas sesji zdjęciowych na czerwonym dywanie - na balu, a nawet kolacji przy świecach każda kobieta ma prawo błyszczeć, więc nie obawiajcie się go.

Podsumowując: blask, połysk i mega rozświetlenie to najważniejsze cechy makijażu glamour na twarzy. Rozświetlamy zatem kości policzkowe, skronie, motylki na nosie i wewnętrzne kąciki oczu oraz powiekę tuż pod brwiami. To zasady, które obowiązują zarówno podczas wykonywania make-upu do pracy, jak i wieczorowego.

Makijaż glamour - rozświetlenie kącika zewnętrznego

W wersji casualowej wystarczy tylko pociągnąć usta błyszczykiem i subtelnie podkreślić rzęsy. Na wieczór warto "powiększyć" oczy i mocniej je podkreślić. W tym celu na powieki nakładamy cień, na górnej powiece rysujemy kreskę nad rzęsami w stylu Brigitte Bardot. W tym celu warto też użyć klasycznego eyelinera w pędzelku, czarnej konturówki do oczu lub arabskiego kayalu - we wszystkich przypadkach efekt będzie równie spektakularny. Warunek jest jeden, do takiej kreski konieczne jest mocne wytuszowanie rzęs, a nawet przyklejenie sztucznych. Nie zapomnij również podkreślić policzków różem, a ust połyskującą szminką lub błyszczykiem. Możesz zdecydować się na pomadkę z efektem mokrych ust lub tą z drobinkami brokatu. Do wieczorowego make-upu użyj szminki, a na dzień wystarczy błyszczyk.

Casualowy a wieczorowy makijaż glamour - różnice

Wieczorowy makijaż jest znacznie mocniejszy od tego, który wykonujemy do pracy. Różnica polega przede wszystkim na dostępie do naturalnego światła. W promieniach słonecznych nie tylko nasza cera, ale też każdy kosmetyk zyskuje naturalny blask. Kolory stają się żywsze i bardziej soczyste, z tego też powodu na dzień, kiedy po prostu chcemy wyglądać promiennie i olśniewająco, wybieramy jak najbardziej naturalne cienie, które nie dają połysku, lecz młodzieńczy blask.

Czarna kreska delikatnie uniesiona do góry jest doskonała na wieczorne wyjście. Pięknie podkreśla spojrzenie i optycznie unosi górną powiekę. Jednak nie pasuje do pracy czy na uczelnię, dlatego wykonując makijaż glamour w casualowym wydaniu, zastępujemy ją obrysem górnej wodnej linii.

Makijaż glamour casual

Usta w wersji na wieczór możemy pokryć pomadką w mocnym kolorze, dopuszczalne są wszystkie odcienie czerwieni, brązów, beżów i pomarańczy. W dziennej wersji rezygnujemy z nich na rzecz subtelnego błyszczyka, który sprawi, że usta będą wydawały się pełniejsze i zyskają połysk.

Kolorowe cienie do powiek glamour - jaką barwę wybrać?

Jedni wykonują tytułowy make-up z ciemnymi powiekami w stylu smoky eye i uzupełniają go grubą czarną kreską na górnej powiece, inni stawiają na mocne rozświetlenie. Jednak najbardziej spektakularnie wyglądają kolorowe powieki. Można tutaj postawić na:

  • srebrny,
  • złoty,
  • niebieski,
  • zielony,
  • fioletowy,
  • różowy cień.

Najważniejsze jest, żeby był to produkt perłowy lub z drobinkami brokatu, który podkreśli całą kompozycję. Kolejny niezbędny produkt to perłowy, biały lub cielisty cień, który nakładamy na górną powiekę w wewnętrznym kąciku, można też odrobinę nałożyć na granicy powieki i nosa. Uwaga: jeśli obsypie się on na dolną część oka, podkreśli wszystkie zmarszczki. Można go również zastąpić rozświetlaczem - tym samym, który nakładamy na kości policzkowe lub o ton jaśniejszym. Wykonując casualowy glamour na oku, możecie też zastąpić cienie do powiek delikatnym w naturalnym kolorze rozświetlaczem np. nude, wpadającym w róż. Jednak w tym wypadku brokatowe kosmetyki zastępujemy perłowymi albo tymi z efektem mokrego makijażu.

Jaki fluid i puder w stylu glamour wybrać?

Puder w kamieniu, a także fluid są bardzo ważnym elementem tego make-upu. Z tego też powodu, warto wybrać produkty wysokiej jakości - takie, które zapewnią nam odpowiedni koloryt na wiele godzin. Nie ma nic gorszego niż blada pozbawiona upiększającej warstwy cera i mocno umalowane oczy oraz usta. Dlatego taki make-up zaczynamy od odpowiedniego przygotowania cery. Bazą pod rozświetlacz i róż do policzków będzie mocno kryjący fluid. W wersji casual można zastosować krem BB. Zanim nałożymy rozświetlacz warto dobrze zmatowić cerę, efekt ten uzyskamy, nakładając puder sypki lub w kamieniu. Jednak uwaga: transparentny sprawdzi się wyłącznie do wykonania wersji casual. Wieczorowy makijaż będzie wymagał zastosowania pudru w naturalnym kolorze cery, o ton jaśniejszego lub o ton ciemniejszego. Zmatowienie skóry sprawia, że po nałożeniu rozświetlacza będziemy się błyszczeć w kontrolowany sposób. Kosmetyki rozświetlające plus naturalnie błyszcząca cera nie dodaje urody.

Wykonanie z stylizacji z przepychem na twarzy wymaga zastosowania dobrych kosmetyków, takich, które nie wsiąkają w cerę. Nie tracą koloru przez kilka godzin i nie rozmazują się. W zasadzie odpowiedni wybór fluidu i pudru to klucz do sukcesu. Jeśli wybierasz się na wesele lub inną imprezę, która może trwać długie godziny, warto postawić na produkty wodoodporne, które zdecydowanie dłużej utrzymują barwę i się nie rozmazują.

Jaki rozświetlacz do make-up'u glamour pasuje?

Rozświetlacz to jeden z głównych kosmetyków, którego nie możemy pominąć, wykonując ten make-up. Na dzień, stosujemy taki z delikatnym połyskiem, który nadaje młodzieńczego blasku. Na wieczór zdecydowanie lepiej sprawdzi się perłowy lub z drobinkami brokatu. I tutaj warto zaznaczyć, że bardzo jasny w zimnym odcieniu nie będzie wyglądać dobrze, chyba że chcemy uzyskać lodowy efekt. Do wyboru mamy te o zabarwieniu kremowym, beżowym, lekkiego różu i złota. Warto zaznaczyć, że również ten kosmetyk nie powinien się obsypywać i rozmazywać. Jest to bardzo ważne, gdyż blask w nieodpowiednim miejscu uwydatnia zmarszczki i zniekształca proporcje twarzy.

Jaki róż na policzki do makijażu glamour?

Wybierając róż na policzki, warto pamiętać, że makijaż glamour nie oznacza przepychu kolorystycznego, dlatego ten produkt powinien być bardzo dobrze przemyślany. Nie chodzi o to, żeby stworzyć festiwal kolorów na twarzy, ale podkreślić atuty naszej urody i luksusowy charakter stylizacji. Do cieni w intensywnym kolorze stosujmy taki, który wygląda jak najbardziej naturalnie, powinien on sprawić, że twarz nie będzie blada ani nazbyt rumiana. W wersji casualowej możemy zaszaleć nieco i wybrać mocniejszy odcień, ponieważ reszta kosmetyków ma stonowane barwy - a nic tak nie ujmuje lat, jak naturalny rumieniec.

Eyeliner, klasyczna kredka czy kajal - co wybrać do makijażu glamour?

Wszystko zależy od tego, który z tych produktów najwygodniej jest Wam stosować. Kreskę w tym stylu wykonujemy jednym pewnym pociągnięciem ręki, a więc nie zrobicie jej kosmetykiem, którego wcześniej nie stosowałyście lub takim, którego nie potraficie używać. W tej kwestii panuje zupełna dowolność - warunek jest jeden, jeśli stawiacie na czarną kreską, musi to być głęboka czerń. Wszystkie odcienie grafitu i szarości, sprawią, że oko będzie ciężkie a twarz zmęczona. Jeśli jednak uważasz, że czarny obrys oka jest zbyt intensywny, możesz zdecydować się na brąz, ale w tym wypadku również odchodzimy od ziemistych odcieni na rzecz tych głębokich i "smacznych" jak gorzka czekolada, palona kawa itp. Inną możliwością są kolorowe brokatowe eyelinery i kredki (do wyboru macie całą gamę kolorystyczną). Kreska na górnej powiece do codziennego rozświetlonego makijażu jest zbyt mocna, dlatego, zamiast rysować ją na linii rzęs, pokrywamy kredką w ołówku lub kajalem górną wodną linię. Pewnie dla większości z Was to zadanie może się wydawać trudne, ale bardzo łatwo je wykonać.

Make-up glamour - kreska na górnej powiece

Jaka szminka do make-up'u glamour pasuje?

O ile do innych typów make-upu przy mocnym podkreśleniu oka do ust stosujemy stonowaną szminkę, to w glamour nie musimy się obawiać, że przesadzimy. Nawet do powiek pokrytym soczystym cieniem i obrysowanych grubą czarną kredką, możemy dodać czerwoną, bordową lub różową szminkę. Taką, która tworzy na wargach grubą warstwę i mieni się niczym diamenty. W wersji casualowej zmieniamy ją na błyszczyk w naturalnym odcieniu ust, o ton jaśniejszy lub ciemniejszy. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się produkt z efektem mokrych ust. Będzie on dawał efekt odmłodzenia, dzięki czemu usta będą wyglądać wyjątkowo smacznie, kusząco i bardzo naturalnie.

Jaki tusz do rzęs do makijażu glamour?

Warto wybrać ten pogrubiający i wydłużający, najlepiej z efektem sztucznych rzęs i wodoodporny. Warto też postawić na produkt z najwyższej półki, który nie będzie się rozmazywał i obsypywał. Nie ma nic gorszego niż czarne drobinki pod oczami, które wyglądają jak zaskórniki, a rozmazane tworzą efekt podkrążonych oczu. Tuszując rzęsy do pracy czy na spacer, nakładamy niewielką warstwę tego produktu, starając się jak najbardziej wydłużyć rzęsy. Na wieczór nakładamy dwie lub trzy, ale należy zwrócić uwagę na dokładne ich rozczesywanie szczoteczką, nie powinny być sklejone i ciężkie. Inną możliwością są sztuczne rzęsy na klej lub magnetyczne. Jeśli na górnej powiece pojawia się kreska, należy ją zrównoważyć właśnie długimi gęstymi rzęsami, w przeciwnym razie make-up będzie wyglądał na nieukończony.

Jak przygotować cerę pod makijaż glamour?

Makijaż wieczorowy, szczególnie ten w stylu glamour, powinien być trwały. Wybierając się na imprezę, oczekujemy, że będziemy wyglądać olśniewająco przez całą noc. Z kolei ten w wersji casual opiera się głównie na podkreśleniu naturalnych atutów urody, a także wykreowaniu młodzieńczego looku. Z tego też powodu już na kilka godzin wcześniej warto zadbać o pielęgnację cery. Zaczynamy od dogłębnego jej oczyszczenia, nakładając peeling dopasowany do jej rodzaju. Kolejny etap to maseczka nawilżająca. Pozbycie się zaskórników i martwego naskórka zapobiega osypywaniu się kosmetyków, brak zaskórników stworzy efekt idealnie gładkiej cery.

Dobre nawilżenie cery to kolejny krok, o którym warto pamiętać, ponieważ tylko wówczas rozświetlacz i inne kosmetyki będą miały lepszą przyczepność, a co najważniejsze nawet po wielu godzinach nałożone produkty będą wyglądały olśniewająco. Na przesuszonej cerze może natomiast powstać efekt suchej skorupki, co wygląda bardzo nieestetycznie. Bez względu na to, jaki rodzaj glamour chcesz uzyskać - fluid, puder, rozświetlacz i róż mają się "wtopić" w skórę, tylko wówczas uzyskasz efekt upiększenia, a nie maski.

Jak zrobić makijaż glamour? Instrukcja krok po kroku

Jak wykonać krok po kroku makijaż glamour

1. Fluid
Nakładamy go, zaczynając od środkowej linii nosa, potem, rozprowadzamy go na boki. Następnie nakładamy go na czoło, policzki i brodę. Linię żuchwy pokrywamy fluidem wymieszanym z odrobiną kremu nawilżającego. Tej samej mieszanki używamy pod oczami, czyli w miejscu, w którym skóra jest najdelikatniejsza. Wyjątkowo starannie rozcieramy go również na granicy z włosami i przy uszach, w ten sposób unikniemy efektu maski.

2. Puder sypki lub w kamieniu
Są dwie szkoły, pierwsza z nich głosi, że nakładamy go pod koniec, żeby utrwalić makijaż. Druga, że zaraz po nałożeniu fluidu, który podczas stosowania rozświetlacza i kreski na górnej powiecie sprawdza się zdecydowanie lepiej, ponieważ ograniczmy ilość wydzielanego sebum i kosmetyki, nie będą się rozmazywały. Dlatego po nałożeniu fluidu lub kremu BB w wersji casualowej należy odczekać kilka minut i delikatnie omieść całą twarz pudrem w kamieniu. Szczególnie starannie wykonujemy tę czynność w okolicach oczu, ponieważ produktu nie może być zbyt wiele na dolnej i górnej powiece. Doskonale natomiast jeśli uda się oprószyć nim rzęsy, wówczas po nałożeniu maskary będą naprawdę długie i gęste.

3. Rozświetlacz
Najłatwiej jest go nakładać, kiedy zrobisz ustami "dzióbek". Wówczas policzki się wciągną, a na odstające kości policzkowe nakładamy niewielką ilość błyszczącego produktu. Następnie aplikujemy go jeszcze na górną powiekę (tuż pod brwiami), środek czoła, centralny punkt brody (osoby, które mają wysuniętą brodę, nieco wyżej) oraz na motylki na nosie. Za pomocą pędzelka lub aplikatora do cieni nakładamy go również w górnym wewnętrznym kąciku oka. Można też nieznacznie wyjechać na linię nosa, ale uwaga - nie powinien znaleźć się na dolnej powiece ani w jej okolicach, ponieważ podkreśli zmarszczki.

4. Róż
Teraz ponownie robimy ustami dzióbek i wgłębienie na policzkach pokrywamy cienką warstwą różu. Potem czystym pędzelkiem rozcieramy granicę między rozświetlaczem a różem oraz różem i pudrem na dolnej części policzków. Bardzo ważne jest, żeby nie rozmazać kosmetyków na całe policzki, a jedynie stworzyć delikatne przejście między nimi.

5. Kreska na górnej powiece
Wykonujemy ją jednym z wyżej wymienionych kosmetyków. W tym celu zamykamy malowane oko, opieramy swobodnie łokieć i zaczynając od wewnętrznego kącika, rysujemy na granicy z rzęsami kreskę. Mniej więcej w połowie oka zaczynamy ją stopniowo unosić do góry i w miejscu zewnętrznego kącika zawijamy delikatnie do góry. Jak zdobędziesz wprawę, zrobisz to bez podpierania ręki. Ważne jest, żeby linię wykonać jednym zdecydowanym ruchem ręki, bez rozciągania powieki. Wykonując makijaż w wersji casualowej, podkreślamy górną powiekę, pokrywając górną linię wodną kredką - ołówkową lub kajalem. Nie należy w tym celu stosować eyelinera w tuszu, ponieważ drażni on oko. W efekcie oczy zaczną łzawić i cały wysiłek na marne.

6. Cienie do powiek
Nakładamy je, zaczynając od zewnętrznego kącika i rozcieramy je do wewnątrz. Tę czynność wykonujemy bardzo ostrożnie, żeby nie zamalować rozświetlonego wcześniej wewnętrznego kącika. Nakładanie rozświetlacza na cień wygląda niedostatecznie. Tuszowanie rzęs w wersji casualowej wykonujemy starannie, najlepiej, jeśli wykorzystamy do tego celu jednorazową szczoteczkę lub dokładnie oczyszczoną z masakry, której już nie używamy. Na taki czysty aplikator nakładamy niewielką ilość tuszu i rozprowadzamy go po całej powierzchni.

7. Górne rzęsy
Następnie malujemy górne rzęsy, starając się dokładnie je rozdzielać i malować na całej długości. Jeśli wykonujecie oprawę oczu na wieczór, czynność powtarzać 3 razy, malując raz jedno, raz drugie oko, żeby produkt zdążył zastygnąć. Inną możliwością jest przyczepienie sztucznych rzęs (magnetycznych lub na klej).

Usta glamour

8. Usta
Malujemy je, zaczynając od ich obrysowania. Konturówka powinna być o jeden odcień ciemniejsza od szminki, wówczas wargi będą wyglądały na pełniejsze. Następnie nakładamy błyszczącą pomadkę. Na koniec dedykowanym pędzelkiem delikatnie rozcieramy konturówkę, tak żeby nie było granicy między obrysem a wypełnieniem ust. W wersji casualowej szminkę zastępujemy błyszczykiem foliowym lub wet Look. Jednak nawet w tym wypadku warto, zastosować konturówkę, która utrzyma go na miejscu.

Komentarze