Panseksualizm - Osoba panseksualna

PanseksualizmPanseksualizm bywa uważany na kolejną orientację seksualną, obejmuje możliwość zakochania się w każdym, bez względu na jego płeć i orientację seksualną. Skąd wziął się panseksualizm, jak zachowuje się panseksualista i jacy znany ludzie zadeklarowali, że nimi są?

 

Czym jest panseksualizm?

Mianem panseksualizmu określamy pociąg seksualny wobec osób bez względu na ich płeć biologiczną i orientację seksualną. Jednocześnie osoby panseksualne nie są zainteresowane pedofilią, zoofilią ani nekrofilią, o co niestety są często posądzani.

Panseksualizm zawsze był, ale po prostu nikt go w ten sposób nie nazwał. Termin zyskał na znaczeniu na przełomie wieku XX i XXI, głównie dzięki propagowaniu go w mediach. Wiele znanych osób zadeklarowało, że jest panseksualistami.

Sławne osoby panseksualne

Jakie znane osoby twierdzą, że są panseksualne? Należą do nich:

  • aktorka i piosenkarka Miley Cyrus,
  • aktorka i piosenkarka oraz znana performerka Janelle Monáe,
  • youtuberka Jazz Jennings,
  • piosenkarka Sia Kate Isobelle Furler (Sia),
  • aktorka Kristen Stewart (serial "Zmierzch"),
  • aktorka Asia Kate Dillon,
  • aktorka Annabella Avery Thorne,
  • modelka i aktorka Cara Jocelyn Delevigne,
  • modelka plus size Ryann Maegen Hoven (Tess Holliday)
  • tancerka i piosenkarka Joelle Joanie Siwa (Jojo Siwa)
  • piosenkarka Demetria Devonne Lovato (Demi Lovato)
  • piosenkarz Brendon Urie,
  • piosenkarz Michał Szpak,
  • Monika Miller.

Panseksualizm a inne orientacje. Kim jest osoba panseksualna?

Wiemy już wiele na temat panseksualizmu, teraz odpowiedzmy na pytanie: kim właściwie jest osoba panseksualna, jak się zachowuje? Według definicji panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg seksualny i jest zdolny do tworzenia trwałych relacji emocjonalnych oraz fizycznych z osobami każdej płci i każdej orientacji seksualnej. Oznacza to, że osobie panseksualnej podoba się konkretna osoba: bez znaczenia, czy jest to kobieta, mężczyzna, osoba heteroseksualna, biseksualna czy homoseksualna. Nie ma to dla niego żadnego znaczenia i z każdym z nich może stworzyć związek. Osoba panseksualna może czuć podniecenie również na widok osoby transseksualnej, a nawet aseksualnej.

Osoba panseksualna: fakty i mity

Poniżej opis kilku najpowszechniejszych faktów i mitów na temat panseksualizmu, dla uporządkowania wiadomości tym pojęciu.

Panseksualista jest biseksualny - MIT

Panseksualizm nie jest tym samym, co biseksualizm. Osoba biseksualna rozróżnia osoby ze względu na ich płeć biologiczną, dla osoby panseksualnej płeć nie ma żadnego znaczenia, można powiedzieć, że taki człowiek nie rozpoznaje płci u drugiej osoby.

Panseksualizm można postrzegać jako kolejną orientację seksualną - PRAWDA

Oczywiście, wiele źródeł zalicza panseksualizm do orientacji seksualnych, obok orientacji heteroseksualnej, homoseksualnej, biseksualnej oraz aseksualizmu. Takie rozumowanie jest bardzo sprawiedliwe dla osób panseksualnych, ponieważ tak naprawdę nie można ich zaklasyfikować do żadnej z wyżej wymienionych orientacji.

Osoba panseksualna często się zakochuje i wchodzi często w nowe związki - MIT

Osoba panseksualna nie zakochuje się częściej z racji tego, że może zakochać się praktycznie w każdym. To niestety powszechny i jednocześnie bardzo krzywdzący mit dla osób panseksualnych. Osoba panseksualna może zakochać się raz lub kilka razy, zupełnie tak samo, jak osoba z inną orientacją seksualną. To, że w ich przypadku niejako "grono zainteresowanych" jest o wiele większe, nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Dla osoby panseksualnej wygląd fizyczny ma znaczenie drugorzędne - PRAWDA

Tak, dla osoby panseksualnej wygląd fizyczny nie jest tak istotny jak sam człowiek, to, co sobą reprezentuje. Człowiek panseksualny jest sapioseksualny, istotny jest dla niego charakter drugiej osoby, a nie jego fizyczność. Owszem, ona również go podnieca, ale o wiele bardziej istotne jest wnętrze człowieka. To bardzo istotne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy zwracamy uwagę - w dużym stopniu - na atrakcyjność naszego partnera.

Osoba panseksualna jest bardzo tolerancyjna - PRAWDA

Owszem, w nawiązaniu do poprzedniego punktu, osoba panseksualna jest bardzo tolerancyjna. To, że nie postrzega drugiego człowieka przez pryzmat stereotypów i schematów związanych z jej płcią czy deklarowaną orientacją seksualną sprawia, że jest bardzo otwarta i tolerancyjna. Nie skreśla nikogo ze względu na wyznawane wartości, na to, jak wygląda i jak się zachowuje. Panseksualizm daje jej ogromną elastyczność w doborze partnera.

Osoba panseksualna może być zaburzona psychicznie przez swoje poglądy - MIT

Panseksualizm nie prowadzi do zaburzeń psychicznych ani nie jest ich objawem: należy o tym pamiętać! Oczywiście, że osoba panseksualna może cierpieć na różne zaburzenia psychiczna, ale ich prawdopodobieństwo jest nie większe niż w przypadku osoby o innej orientacji seksualnej. Do niektórych zaburzeń, w tym depresji może się przyczynić problem z ujawnieniem swoich preferencji, podobnie jak w przypadku orientacji homoseksualnej. Osoba, która nie może wyjawić prawdy o sobie - ponieważ np. obawia się reakcji rodziny - może cierpieć na wiele problemów emocjonalnych, w tym nawet depresję.

Panseksualizm - ciekawostki

Poniżej garść ciekawostek na temat panseksualizmu, z pewnością uzupełnią wiadomości na temat tego pojęcia oraz okażą się ciekawym urozmaiceniem.

  • Panseksualizm ma swoją flagę, to trzy poziome pasy, kolejno od góry: różowy, żółty i niebieski.
  • Panseksualiści stanowią około 1% populacji.
  • Panseksualizm jest synonimem wolności, równości oraz tolerancji.
  • Mianem panseksualizmu nazywamy również pogląd, według którego motorem działania człowieka jest popęd seksualny, jest to związane z psychoanalizą i teoriami Zygmunta Freuda.

Czego możemy się uczyć od osób panseksualnych? Przede wszystkim tolerancji, otwartości i przyjaznego spojrzenia na każdego człowieka, bez względu na jego płeć, orientację seksualną, rasę, status społeczny czy wyznawane wartości.

Komentarze