Co jest wartością w moim życiu?

Wartości w życiuJakie są najważniejsze wartości w życiu człowieka? Wielu z nas zadaje sobie to trudne pytanie, w skomplikowanych, życiowych sytuacjach. Staramy się uporządkować je od najważniejszych do tych mniej ważnych, ale jednak obecnych w naszym życiu. Najważniejsza jest dla mnie wiara, rodzina, miłość, przyjaźń, wolność oraz dobro i to właśnie te wartości staram się stawiać na pierwszym miejscu, ponieważ wierzę, że kierując się nimi będę żyć w zgodzie ze swoim sumieniem i nie zmarnuję danego mi czasu.

Wiara w Boga pełni ważną rolę w moim życiu i jest jedną z najważniejszych wartości dla mnie. Mimo tego, iż Go nie widziałam, jestem przekonana o Jego wszechmocy, dobroci, miłosierdziu i ciągłej trosce. Przez cały czas jest ze mną i dzięki niemu nie czuję się w żadnej sytuacji samotna. Dzięki temu, że wierzę mogę zwrócić się do Boga ze swoimi problemami w modlitwie i mimo, ze go nie mogę dotknąć jest mi łatwiej, kiedy w ten sposób z nim "rozmawiam". Nie zsyła mi bezpośrednio rozwiązania, jednak stwarza sytuacje zmuszające do przemyśleń oraz ludzi, którzy wesprą mnie w trudnej sytuacji. Wiara pomaga odnaleźć również sens życia nadając mu wyższe znaczenie, pozwala wierzyć w lepsze jutro, otwiera szersze perspektywy pojmowania otaczającego świata i jest odpowiedzią na wiele pytań. Bóg jest dla mnie nadzieją, dlatego tak bardzo cenię tą wartość.

Kolejną istotną dla mnie wartością jest rodzina. Do rodziny zaliczamy wszystkie osoby, które są związane z nami więzami krwi lub po prostu uczuciowo. To ona od najmłodszych lat nas wspiera, pozwala uwierzyć w siebie, budując nasze poczucie własnej wartości. Kształtuje nasze poglądy oraz uczy odróżniać dobro od zła. Ważną rolę w moim życiu odgrywają rodzice. Moja mama jest moją pierwszą przyjaciółką, której mogłam zaufać i nigdy mnie nie zawiodła. Pomaga mi i wspiera w sytuacjach, w których ja nie widzę żadnych pozytywów, a co za tym idzie rozwiązań. Zawsze powtarza "nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe". Mimo, iż jest to proste zdanie, nawet w trudnej sytuacji kazała mi się kierować tymi słowami. Od małego uczyła mnie właśnie szacunku do innych, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. Mój tato natomiast codziennie pokazuje mi, że nie warto przejmować się mało ważnymi sprawami oraz ciągle próbuje nauczyć mnie dystansu do siebie, co bardzo przydaje się w życiu. Nawet z mojego młodszego brata mogę brać przykład. Uwielbiam jego żarty oraz to, że cieszy się chwilą i dostrzega pozytywy w każdej chwili, co sprawia mi radość. Wszystko to kształtuje mój charakter, uczy postępowania i pozwala uniknąć wielu błędów. Składa się również na moje szczęście, sądzę że bez rodziny życie nie byłoby tak piękne. Dziś rodzina odchodzi na drugi plan. Nie jest już tak ważna jak kiedyś. Nie rozumiem tego zjawiska. Rodzina to nasz mały kościół. Przecież od najmłodszych lat rodzice uczyli nas jak się modli, kim jest pan Bóg, że jest ktoś kto nas kocha. Bez rodziny wiara nie byłaby tak mocna.

Uważam, że moja egzystencja nie miałby większego znaczenia bez miłości. Są różne rodzaje miłości np. ojcowska, macierzyńska, miłość dziecka do matki lub ojca, miłość między kobietą a mężczyzną. Każdy z tych rodzajów miłości jest wyjątkowy i na swój sposób niepowtarzalny. Osoby te łączy cudowna relacja. Ta damsko - męska często łamie serce, ale jeśli się jednak uda i znajdzie się miłość swojego życia, to nie ma nic piękniejszego. Wtedy życie zamienia się w bajkę, nabiera barw, staje się piękniejsze, człowiek cieszy się z drobnych rzeczy i nic nie stanowi dla niego ograniczenia na żadnej płaszczyźnie dnia codziennego. Miłość uczy nas delikatności, jeśli chodzi o nasze poczynania wobec innych osób. Dzięki niej dostrzegamy fakt, iż ta druga osoba również czuje, odchodzimy od egoistycznych postaw. Często warto zaryzykować i oddać się miłości, gdyż jest to piękne uczucie, którego każdy w swoim życiu powinien zaznać. Miłość jest uczuciem łączącym ludzi na wiele lat, najlepszym tego przykładem są moi dziadkowie, których łączy nierozerwalny węzeł małżeństwa. "Dopóki ich śmierć nie rozłączy" - tak przysięgali sobie kilkadziesiąt lat temu, przy ołtarzu i nadal trwają w tej przysiędze, mimo tak wielu przeszkód. Miłość macierzyńska jest miłością bezgraniczną zdolną do dużych poświęceń. Nie ma chyba mocniejszego uczucia, które łączy matkę z dzieckiem. Ten mały człowiek od pierwszych chwil swojego życia jest bardzo blisko serca swojej mamy, w przenośni oraz dosłownie.

W życiu cenię również przyjaźń. Wartość, której nie można kupić za żadne pieniądze. Prawdziwy przyjaciel lub przyjaciółka to skarb o który powinniśmy dbać. Tylko on zna nas najlepiej zaraz po rodzinie, akceptuje takimi jakimi jesteśmy, pomaga w każdej sytuacji. Jak ktoś kiedyś powiedział "Dobry przyjaciel widzi pierwszą łzę, łapie drugą i powstrzymuje trzecią." Ludzie starają się ukrywać swoje uczucia, jednak on zawsze potrafi zauważyć, że coś jest nie w porządku, pomóc, chociażby jeżeli miałaby to być sama jego obecność. Przyjaciół wybieramy sobie sami. Bardzo często zdarza się, że taka osobą tylko sprawia takie wrażenie, ale czy to znaczy, że mamy przestać ufać? Wręcz przeciwnie, trzeba szukać otwartości wśród ludzi nas otaczających oraz otwartości w nas samych. Nauczyć się przebaczać błędy innym, ponieważ tak często je popełniamy. Wobec siebie jesteśmy dużo bardziej pobłażliwi. Jeśli wszystkie te aspekty zostaną osiągnięte, dostaniemy przyjaciela na całe życie, a kto wie czy nie na dłużej.

Celem każdego z nas na ziemi, celem ostatecznym powinno być dobro, w każdym działaniu powinniśmy się kierować dobrem. Podążając swoją drogą, szukając możliwości osiągnięcia celu, spełnienia naszego marzenia, często zapominamy o dobru. Powinniśmy kierować się nim w każdej sytuacji, ponieważ będąc dobrym, możemy liczyć na to samo od innych. Dobro to natura człowieka, bo przecież powstaliśmy z dobra. Każdy z nas narodził się z miłości naszych rodziców. Dobrem jest Bóg, a człowiek jest jego podobieństwem. Powinniśmy nasze życie wzbogacać o dobre uczynki i dobre postępowanie, a wyrzekać się zła i jego zalążki usuwać z naszych serc tak, jak wyrywać chwasty z ziemi. Człowiek musi bezustannie siebie ulepszać, działać i żyć tak, aby owo zło od siebie odpędzać. Zadanie to jest bardzo trudne. Szczególnie w czasach współczesnych człowiekowi, towarzyszy zmieszanie pojęcia dobra i zła, ponieważ nie zawsze dany czyn jest definiowalny jednoznacznie. Na swojej drodze spotykamy nierzadko ludzi, którzy potrzebują właśnie naszej pomocy, dlatego nie bądźmy na nich obojętni i dzielmy się swoim dobrem z innymi ludźmi, a świat stanie się piękniejszy.

Ważną wartością w życiu każdego człowieka, który jest obywatelem danego państwa, jest patriotyzm. To on uczy nas pokory, życia w społeczeństwie, współgrania z innymi osobami. Uczy nas szacunku do naszych przodów, nauki na błędach własnych i minionych pokoleń. Mamy świadomość, że za nas, za nasz dom, za ziemie, zginęło bardzo wielu ludzi. To właśnie dzięki nim jesteśmy teraz kim jesteśmy. Ojczyzną można nazwać kraj naszego zamieszkania, do którego jesteśmy przywiązani powinowactwem krwi oraz sentymentalnie, ale również kraj każdego wyznawcy Boga, czyli Królestwo Niebieskie. Czy to byłoby dla nas ważne, jeśli nie wiedzielibyśmy czym w ogóle jest patriotyzm? Oczywiście, że nie. Jeszcze tu na ziemi uczymy się jak kochać swój kraj. Odpowiedź ta jest prosta i każdemu znana.

Bardzo ważna jest dla mnie również wolność. Człowiek zniewolony nie może w pełni funkcjonować i nie może zaznać pełni szczęścia. Dzięki wolności możemy spełniać swoje marzenia. Dążyć do wyznaczonych celów. Bez żadnego ograniczenia spełniać się w danym zawodzie i oddawać się swoim zainteresowaniom. Kształcić się. Bez ograniczeń wypowiadać swoje zdanie na dany temat. Wybierać to, co jest dla nas słuszne i decydować o swoim losie. Być wolnym można również pojmować w kontekście dzisiejszych używek, które sprawiają wrażenie nieodzownych. Tak naprawdę nie możemy przez nie normalnie funkcjonować. Dzięki wolności mamy prawo do swojego życia. Możemy bez strachu kochać i po prostu żyć

Każda z powyżej wymienionych wartości odgrywa ogromną rolę w moim życiu. Każda wpływa na moje usposobienie. Jestem pewna, że jeśli człowiek od najmłodszych lat stawia sobie cel i dąży do niego odpowiednimi wartościami, kieruje się dobrem, jest w stanie osiągnąć wszystko. Nic nie stanowi dla niego muru nie do przebicia, bo przecież każdy, nawet ten najtwardszy, kiedyś runie. Ważnym jest nie poddawać się, nie ulegać złym, wpływom otoczenia i mieć pozytywne aspiracje. Są nam znane takie osoby jak np. Karol Wojtyła, które są przecież dokładnie takimi samymi ludźmi jak my. O ich sukcesie zadecydowała niezłomność charakteru oraz wartości, którymi się kierowali. Staram się naśladować takie osoby, które w pełni i z dumą można nazwać autorytetami. Jeśli najmłodszym dzieciom wpaja się takie fakty, ma to na nie bardzo pozytywny wpływ, który w przyszłości owocuje podwójnie. Dzięki wartościom człowiek staje się lepszy. Nieustannie dąży do doskonałości. Czyni świat piękniejszym i milszym oraz potrafi odróżniać dobro od zła. Rozumie swoje błędy i potrafi je naprawić. Receptą na to wszystko jest po prostu mieć odpowiednio ukształtowany system wartości i moralności oraz stawiać sobie na co dzień odpowiednie zadania. Dążyć drogą, która może z początku wydawać się kręta i bardzo trudna. Drogą, którą nakreślimy wiarą, miłością i dobrem.